25 mar 2015

Akwaforta "Dmuchawce" - "Dandelions" etching

Jakiś czas temu i znów parę dni temu robiłam przegląd swoich prac graficznych. Wiem, że kilka jeszcze nie pokazywałam na blogu - a przede wszystkim swojego dyplomu jaki robiłam na koniec studiów (a składa się od z 9 dużych grafik w dwóch technikach). 
Zapałętała się jeszcze poniższa grafika, akwaforta malutkich rozmiarów. Dokładnie teraz nie powiem jakich gdyż odbitkę (tylko niestety jedną!) mam schowaną w teczce i czeka na oprawienie. Powstała na przełomie 2009/2010. więc trochę latek już ma. 


Miałam wtedy fazę na "jamnikowate" wymiary matryc do grafik oraz na motyw dmuchawca.
Akwaforta to technika druku wklęsłego, farbę wciera się w wytrawione kwasem cienkie żłobienia  w metalowej blasze, czyści, w niektórych miejscach zostawia więcej farby - mgiełki. Pracochłonna technika jak każda w grafice warsztatowej. Odbija się matrycę na specjalnym czerpanym papierze na prasie drukarskie, która potrafi mieć nacisk kilka ton.
Bardzo brakuje mi takiego typu "zabawy", wielogodzinnego dłubania, eksperymentowania, szlifowania, drapania, umorusania w farbie i różnych dziwnych rozpuszczalnikach itp :)
Zaczynam zbierać na mniejszą prasę drukarską by móc powrócić do mojej pasji.

7 komentarzy: